آشنایی با ابزارک ها

فهرست این مقاله

ابزارک ها در وردپرس

ابزارک ها در وردپرس

­ ابزارک ها در وردپرس به عنوان یکی از مهم ترین و کاربردی ترین بخش ها نزد کاربران مطرح هستند. آشنایی و استفاده از آنها می تواند امکانات فراوانی را در اختیار مدیران سایت قرار دهد.
ابزارک ها در وردپرس می توانند در قسمت های مختلفی از قالب اصلی سایت قرار بگیرند اما معمولا بر اساس طراحی ها این ابزارک ها در بخش های انتهایی صفحه یا همان فوتر( برای آشنایی با فوتر اینجا کلیک کنید ) و همچنین در منو کناری که به آن ساید بار نیز گفته می شود اضافه می شوند.
ابزارک ها تنوع فراوانی دارند و می توانند در بخش های مختلفی به کمک مدیران سایت و کاربران بیایند. نکته ای که در این خصوص باید مورد توجه قرار بگیرد این است که دسترسی به ابزارک ها متنوع و همچنین محل های مختلف برای قرار دادن ­ابزارک ها در وردپرس در سایت وابسته با قالبی است که برای سایت انتخاب نموده اید. هر چه قالب مورد نظر شما حرفه ای تر و کامل تر باشد ­ابزارک های بیشتری در آن می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و دست شما برای قرار دادن ابزارک ها در بخش های مختلف سایت بیشتر باز است.

تنظیمات ابزارک ها در وردپرس

معرفی برخی از­ ابزارک ها در وردپرس

همان گونه که اشاره شد ­ ابزارک ها در وردپرس می توانند بسیار متنوع بوده و در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. برخی از انواع ­ ابزارک ها در وردپرس شامل موارد زیر هستند:

 • HTML سفارشی

نوشتن هر گونه کدی برای طراحی سایت می تواند از این طریق صورت بگیرد. این کد ها می تواند موجب سفارشی شدن قالب سایت شده که نقش مهمی در جلب نظر مخاطبان خواهد داشت.

 • RSS

با این ابزارک شما جدید ترین اطلاعات مربوط به هر سایتی که مد نظر دارید را به نمایش می گذارید.

 • آخرین دیدگاه ها

در این بخش نظرات کاربران شما در خصوص مقالات و محتوای سایت می تواند به نمایش گذاشته شود. با استفاده از قابلیت های این ­ابزارک در وردپرس
می توانید تعداد نظراتی که قصد دارید نشان داده شود را مشخص نمایید.

ارزش ابزارک ها در وردپرس

 • ابر چسب

برچسب هایی که در سایت بیش از سایرین مورد استفاده قرار گرفته اند ابر چسب نام دارند. نمایش این موارد در سایت از طریق ابزارک ابر چسب امکان پذیر است.

 • بایگانی

قرار دادن امکان استفاده از محتوای سایت بر اساس آرشیو ماهانه و سالانه از امکانات ابزارک بایگانی به شما می آید.

 • جستجو

این بخش می تواند برای کاربران سایت بسیار کاربردی باشند و با استفاده از آن به سرعت به موضوع مورد نظر خود در سایت دسترسی پیدا نمایند.

 • صوت

اگر در میان محتوایی که در سایت قرار می دهید فایل های صوتی نیز وجود دارد که قصد دارید کاربران از آن ها استفاده نمایند باید از این ابزارک استفاده نمایید

 • متن

هر گونه محتوای متنی که قصد دارید در سایت اضافه کنید می تواند با استفاده از ابزارک متن انجام شود. روند انجام کار همانند افزودن صوت است.

 • ویدئو

استفاده از ویدئو ها(برای دانستن تاثیر ویدئو در سئو کلیک کنید) به شرطی که دارای حجم خیلی بالایی نباشند می تواند منجر به جلب بیشتر کاربران به بازدید از سایت شود. قرار دادن ویدئو در سایت های وردپرسی با استفاده از ابزارک ها کافی است که ابزارک ویدئو را در سایت فعال نمایید.

 • گالری

با استفاده از این ابزارک می توانید تعداد زیادی از تصاویر به صورت یک گالری در سایت به نمایش بگذارید.  در نظر داشته باشید برای داشتن یک گالری خوب حتما باید از عکس های با کیفیت و حجم مناسب استفاده نمایید تا علاوه بر زیبایی گرافیکی سایت، تاثیر منفی بر روی سرعت بار گذاری سایت نداشته باشند.

سایر ابزارک ها در وردپرس شامل نوشته های تازه، فهرست راهبری، دسته ها، اطلاعات، بایگانی شمسی، برگه ها، تصویر، تقویم، تقویم شمسی می باشند که
می تواند مورد استفاده مدیران و کاربران سایت قرار بگیرند.

برای آن که بتوان از امکانات این ­ابزارک ها در وردپرس استفاده نمود کافی است آن ها را در پنل مدیریتی وردپرس فعال نمایید.  برای این کار باید به بخش نمایش رفته و گزینه ابزارک ها را انتخاب نمایید. در این بخش تنظیمات مختلفی پیش روی شما قرار داد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت. با استفاده از این تنظیمات می توانید ­ابزارک ها در وردپرس را مدیریت نمایید.

اهمیت ابزارک ها در وردپرس

 

مدیریت و تنظیمات 

هنگامی که وارد منوی ­ابزارک ها در وردپرس شوید با گزینه های فراوانی رو به رو خواهید شد. آشنایی با این گزینه ها می تواند به شما کمک کند مدیریت مناسبی بر روی ابزارک ها داشته باشید. برخی از این تنظیمات در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

 • نمایش ابزارک های در دسترسی

این بخش از تنظیمات ­ابزارک ها در وردپرس به شما نشان می دهد که به صورت پیش فرض کدام یک از ابزارک ها می تواند در سایت قرار داده شود. برای فعال سازی هر یک از ابزارک ها مورد نیاز از لیست ابزارک های در دسترس کافی است آن را انتخاب کرده یا آن را به بخش محدوده ابزارک بکشید همچنین اگر می خواهید ابزارکی را حذف نمایید می توانید آن را به بیرون بکشید یا با انتخاب گزینه پتک کردن این کار را انجام دهید.

 • محدوده ابزارک در بخش تنظیمات

محدوده ابزارک بخش دیگری است که در اختیار شما قرار گرفته است. در این بخش چنان چه در توضیحات بخش ابزارک های در دسترس بیان شد می توانید ابزارک هایی که می خواهید در ستون کناری یا فوتر سایت به نمایش گذاشته شوند را قرار دهید. فراموش نکنید که تنظیمات این بخش برای نمایش ابزارک ها در سایت بر اساس قالب سایت متفاوت است. در برخی از سایت ها ممکن است امکان قرار دادن ابزارک در فوتر یا بخش های دیگر وجود نداشته باشد.

 • امکان تغییر نام یک ابزارک

ممکن است در زمان استفاده از ­ابزارک ها در وردپرس بخواهید به دلایلی اسم ابزارک مورد نظرتان را تغییر دهید. این کار به آسانی امکان پذیر است و می توانید با انتخاب ابزارک به بخش نام رفته و نام مورد نظر خود را تایپ نمایید.  پس از این مرحله تنها باید گزینه ذخیره را بزنید تا تغییرات مورد نظر بر روی ابزارک انجام شود.

شاید به مطالب زیر هم علاقه مند باشید
ساخت بک لینک

کش کردن سایت تنها روش ممکن برای بهبود عملکرد آن است و سایت خود را با نصب W3 Cache یا Cache WP Super، کش کنید. 

ادامه مطلب »
امنیت در سایت های وردپرسی

امنیت در سایت های وردپرسی بسیار مهم است و قصد داریم با دید بیشتری نسبت به ویژگی ها وردپرس توجه کنیم .

ادامه مطلب »
ساخت بک لینک

بک لینک ( به انگلیسی Backlink ) ، همان طور که از نامش پیداست،ارجاع دادن از طریق لینک می باشد و در سئو خیلی مهم است.

ادامه مطلب »
UI و UX در وردپرس

UI و UX امروزه از پرکاربردترین و رایج ترین کلمات در حوزه تولید و گسترش طراحی وب سایت به شمار میروند.

ادامه مطلب »
ریپورتاژ آگهی

ریپورتاژ آگهی  یکی از بهترین روش های لینک سازی است که می تواند جزئی از روش های لینک سازی کلاه خاکستری و موثر باشد.

ادامه مطلب »
ابزارک ها در وردپرس

ابزارک ها در وردپرس به عنوان یکی از مهم ترین بخش ها نزد کاربران مطرح هستند. آشنایی و استفاده از ابزارک ها در وردپرس می تواند امکانات فراوانی را در اختیار مدیران یک سایت قرار دهد.

ادامه مطلب »

وردپرس در واقع یکی از اعضای خانواده CMS ها میباشد که در زمینه طراحی سایت و بهینه سازی بهترین است.

CMS چیست؟

CMS مخفف کلمه Content Management System میباشد و به معنی سیستم مدیریت محتوا.

وردپرس چیست؟

وردپرس یک CMS یا پلت فرم آماده ای است که بر روی هاست ما سوار میشود تا ما به کمک آن بتوانیم محتویات سایت خود  از قبیل عکس و فیلم و … را در سایت خود مدیریت نمائیم.یعنی بتوانیم آن ها را در سایت خود اضافه و یا پاک کنیم و تغییرات لازم بر محتوای سایت خود را از این طریق انجام دهیم.

محبوب ترین CMS جهان

از نکته هایی که درباره طراحی سایت وردپرس میتوان بیان کرد میزان پیشرفت آن و میزان استفاده آن به عنوان سیستم مدیریت محتوا در میان کاربران است.

قابلیت فروشگاهی شدن و سایر قابلیت ها باعث افزایش محبوبیت WP شده است.

بی دلیل نیست که این سیسیتم یعنی WordPress محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای دنیاست زیرا کار با آن ساده و پر بازده است.و هر روز نسخه های فراوانی از افزونه های آن در سراسر جهان منتشر میشود تا امکانات بیشتری را به کاربران وردپرس ارائه دهند.

ضمن این که دسترسی به این سیستم کاملا رایگان است و بدون نیاز به دانش زبان های کد نویسی و تجربه قبلی در کمترین زمان سایت خود را راه اندازی نمائید.

CMS های زیادی در دنیا وجود دارند که میتوان به:

WIX,JOOMLA,DRUPAL و … اشاره کرد که بیشتر آن ها به صورت رایگان در اختیار کاربران است.

اما این موضوع که وردپرس هم خوانی بیشتری با گوگل دارد چون پایه و اساس وبلاگی داردو ساختاری نوشتاری باعث شده تعداد افراد بیشتر خواهان راه اندازی با وردپرس باشند.

الزام در آموزش

به علت رایگان بودن نباید فریب آن را خورد ,به دلیل آنکه نحوه صحیح استفاده از وردپرس نیاز به ساعت ها آموزش دارد که تهران وردپرس این بستر را برای شما کاربران عزیز فراهم نموده است.از آغاز این مسیر یعنی خرید دامنه تا آخرین مرحله,کنار شمائیم.
جهت آگاهی از زمان کلاسهای تهران وردپرس  با ما تماس حاصل نمائید.

پیش از بیان هر مطلبی در مورد طراحی سایت و بهینه سازی دو فرضیه درباره شما وجود دارد :

۱.شما دارای یک سایت هستید.

۲.شما قصد راه اندازی یک سایت را دارید.

اگر وب سایت دارید و تا امروز در نتایج گوگل در صفحات نخست قرار ندارید اصلا تعجبی ندارد. چون شما سایت خود را برای موتور های جست و جو سئو و بهینه سازی نکرده اید و اگر هم هنوز سایتی را راه اندازی نکرده اید از شما دعوت میشود متن زیر را مطالعه نمائید.

SEO یا سئو (بهینه سازی برای موتورهای جست و جو)

SEOمخفف کلمه Search Engine Optimization  می باشد و در واقع مجموعه اقداماتی است که داخل یا خارج از سایت انجام می شود که در کلمه کلیدی خاصی که مورد نظر ما است در موتورهای جست و جو مانند گوگل در لینک ها ی نخست قرار بگیرم .

چرا سئو و بهینه سازی نیاز است؟

سئو فرایندی است که به مرور انجام می گیرد و نتایج آن به مرور دیده می شود ; البته که در خیلی از هزینه ها از جمله تبلیغات فیزیکی یا دیجیتالی کاهش را خواهیم داشت ; چرا که کاربر یا مشتری هدف ما برای رفع نیاز خود به موتورهای جست و جو مراجعه می کند و خدمت یا کالای مورد نظر خود را جست و جو میکند درنهایت خرید خود را به احتمال فراوان در نتایجی که در  لینک های ظاهر شده در صفجه نخست میبیند انجام میدهد.

الگوریتم های گوگل و اثر آن در سئو و بهینه سازی

قطعا قضیه به این سادگی نیست که با چند حرکت ساده در سئو داخلی و سئو خارجی سایت خود در رتبه های نخست قرار بگیریم زیرا کلیه این اقدامات باید طبق ۲۰۰ الگوریتمی باشد که گوگل آن را ارائه میدهد و طبق الگوریتم های گوگل است که سایت ها رتبه بندی میشوند .اگر درست اقدام کرده باشیم پس از جست و جوی آن کلمه کلیدی ,توسط کاربر, سایت ما در صفحات نخست در اختیار کاربر قرار میگیرد,تا احتمال مراجعه کاربر به سایت ما نسبت به رقبا را به مقدار بسیار زیادی افزایش دهد.

پنالتی یا جریمه گوگل

اگر ربات های گوگل,که آن ها هم طبق الگوریتم و زمان بندی خاصی وارد سایت ما میشوند تا تمامی اطلاعات سایت ما را مورد بررسی قرار دهند تا با توجه به رعایت الگوریتم های موجود اطلاعات را در اختیار کاربران قرار دهند , متوجه این نکته شوند که ما در یکی از این الگوریتم ها زیاده روی کرده ایم ما را جریمه میکند وسقوط در نتایج را تجربه میکنیم.مثلا زیاده روی در استفاده از کلیدواژه.