خزنده ها یا گوگل بات ها

فهرست این مقاله

خزنده ها یا گوگل بات ها

خزنده ها یا گوگل بات ها به چه معنا می باشند؟

خزنده ها یا گوگل بات ها برنامه های کامپیوتری پیشرفته ای هستند که وظیفه آن ها بررسی وضعیت وب سایت های فعال در اینترنت است.
این توضیح را می توان به عنوان یک تعریف ساده و در عین حال قابل فهم برای خزنده ها دانست. گوگل بات ها همان گونه که از نام آن ها پیداست با خزیدن در سر تا سر وب به دنبال ایجاد شرایطی بهتر برای کاربران اینترنت هستند.
به عنوان مثال برای یافتن بهترین نتایج جستجو این گوگل بات ها می توانند بسیار مفید و موثر باشند. وظیفه اصلی این خزنده ها این است که سایت ها و صفحات مختلف آن ها ایندکس کرده و سایت هایی را که پیش تر ایندکس شده اند را به روز رسانی کنند.

شرکت گوگل از کامپیوتر های زیادی برای فرستادن گوگل بات ها استفاده می کنند. هر کدام از موتور های جستجویی که در اینترنت مشغول به فعالیت هستند دارای خزنده های ویژه خودشان هستند برای گوگل نام این خزنده ها همان گوگل بات یا Google Web Crawler می باشد.

عملکرد خزنده ها یا گوگل بات ها

معرفی انواع گوگل بات ها و کاربرد های آن ها

در دنیای اینترنت گوگل بات ها به تعداد بسیاری مشاهده می شوند که هر یک وظیفه ای مشخص دارند. در ادامه قصد داریم برخی از این خزنده ها یا گوگل بات ها را به شما معرفی کرده و مختصری در خصوص عملکرد آن ها توضیح دهید.

  • Googlebot: این خزنده را می توان به عنوان یکی از اصلی ترین بات های گوگل معرفی نمود. وظیفه آن خزیدن به تمام بخش ها وب و جستجو و بررسی سایت های فعال است.
  • Googlebot News: این بات همان گونه از نام آن پیداست به سایت های خبری سر زده و وضعیت آن ها مورد بررسی قرار می دهد. بررسی اخبار های منتشر شده در سایت ها وظیفه این بات است.
  • Googlebot Video و Googlebot Images: در سایت های اینترنتی استفاده از عکس ها، ویدئو ها و توضیحات آن ها نقش مهمی دارند و همچنین کاربران اینترنت در بسیاری از مواقع در جستجوی تصاویر و فیلم های خاصی هستند که وظیفه جستجوی تصاویر و بررسی آن ها بر عهده این بات گذاشته شده است.
  • Google Smartphone: این بات به کاربران تلفن های هوشمند اجازه می دهد در فضای اینترنت به جستجو بپردازند و نتایج مورد نیاز آن ها در اختیارشان قرار می دهد.

فواید خزنده ها یا گوگل بات ها

در کنار موارد مهمی که ذکر شده برخی دیگر از گوگل بات ها نیز وجود دارند که می توانند برای کاربران بسیار مفید باشند.
Google Mobile AdSense، Google AdSense، Google AdsBot، Google app crawler، Google Mobile و … می توانند در دسته این گروه قرار بگیرند.
گوگل ابزار هایی برای کاربران تهیه نموده که با استفاده از آن ها می توانند وضعیت سایت را از دیدگاه خزنده ها و همچنین نحوه نمایش آن برای مخاطبان را مورد بررسی قرار دهند.

نحوه عملکرد خزنده ها  چگونه است؟

برای این که با نحوه عملکرد گوگل بات ها آشنا شوید باید بدانیم که این نرم افزار ها چگونه وارد یک سایت شده و آن را شناسایی می کنند و سپس چگونه عملکرد سایت را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می دهند.
نتایجی که از بررسی های خزنده ها به دست می آید می تواند باعث رتبه بندی سایت ها در میان سایر رقبا گردد. سه ابزار اساسی برای وب سایت ها وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانند به خوبی توسط گوگل بات ها شناسایی شده و مورد بررسی قرار گیرد.
فراموش نکنید مدیران سایت و صاحبان کسب و کار های اینترنتی همواره به دنبال راه های هستند که گوگل بات ها زودتر به سراغ سایت آن ها بیایند و صفحات سایت به اصطلاح ایندکس شود.
سایت مپی که برای وب سایت در نظر گرفته می شود، لینک سازی های داخلی و خارجی و همچنین درخواستی که برای بازدید از سایت به خزنده ها ارسال
می شود می توانند به عنوان مهم ترین ابزار برای این کار شناخته شوند.
نکته ای در خصوص این ابزار ها باید عنوان نمود این است که مواردی مثال سایت مپ ها اگرچه نقشی اساسی در شناسایی سایت توسط خزنده ها  دارند اما نقشی در رتبه بندی سایت ندارند.
اهمیت خزنده ها یا گوگل بات هاسایت مپ به خزنده ها یا گوگل بات ها کمک می کند تا بر اساس آن مسیر حرکت مشخصی داشته باشند. به بیان ساده تر شما با استفاده از یک سایت مپ حرفه ای
می توانید این بات ها  را هدایت کنید. از طرف دیگر برخی از مواردی نظیر لینک سازی ها در هر دو بخش می تواند نقشی مهم و حیاتی ایفا نماید.
هنگامی که خزنده ها به لینک های جدید می رسد شروع به بررسی آن ها از لحاظ عملکرد می کنند. اگر این  گوگل بات ها متوجه شوند که لینک مورد نظر به دستی کار نمی کند و یا تغییر در آن ایجاد شده است،صفحه ای را که قبلا ایندکس نموده به روز رسانی
می کند.گوگل بات ها پس از بررسی صفحات یک سایت بر اساس برنامه ریزی های مشخصی زمانی بررسی بعدی و بازگشت خزنده ها  به سایت را تعیین می نمایند.

در کنار این مواردی که ذکر شده ممکن است در سایت شما موانعی وجود داشته باشند که از ورود خزنده ها یا گوگل بات ها به آن جلوگیری نماید.

به عنوان مثال ممکن است در سایت شما  robot.txt بر روی سرور به گوگل بات ها اجازه وجود به سایت را ندهد و همین امر می تواند ایندکس شدن صفحات سایت را به تعویق بیندازد.
یکی دیگر از موانعی که می تواند این مشکل را برای صفحات یک سایت ایجاد نماید این است که متا تگ ربات در آن صفحه به گونه ای تعریف شده باشد که به خزنده ها یا گوگل بات ها اجازه ایندکس کردن صفحات را ندهد.
در این شرایط خزنده ها یا گوگل بات ها می توانند صفحه مورد نظر را بخوانند اما آن را ایندکس نمی کنند.

شاید به مطالب زیر هم علاقه مند باشید
ساخت بک لینک

کش کردن سایت تنها روش ممکن برای بهبود عملکرد آن است و سایت خود را با نصب W3 Cache یا Cache WP Super، کش کنید. 

ادامه مطلب »
امنیت در سایت های وردپرسی

امنیت در سایت های وردپرسی بسیار مهم است و قصد داریم با دید بیشتری نسبت به ویژگی ها وردپرس توجه کنیم .

ادامه مطلب »
ساخت بک لینک

بک لینک ( به انگلیسی Backlink ) ، همان طور که از نامش پیداست،ارجاع دادن از طریق لینک می باشد و در سئو خیلی مهم است.

ادامه مطلب »
UI و UX در وردپرس

UI و UX امروزه از پرکاربردترین و رایج ترین کلمات در حوزه تولید و گسترش طراحی وب سایت به شمار میروند.

ادامه مطلب »
ریپورتاژ آگهی

ریپورتاژ آگهی  یکی از بهترین روش های لینک سازی است که می تواند جزئی از روش های لینک سازی کلاه خاکستری و موثر باشد.

ادامه مطلب »
ابزارک ها در وردپرس

ابزارک ها در وردپرس به عنوان یکی از مهم ترین بخش ها نزد کاربران مطرح هستند. آشنایی و استفاده از ابزارک ها در وردپرس می تواند امکانات فراوانی را در اختیار مدیران یک سایت قرار دهد.

ادامه مطلب »

وردپرس در واقع یکی از اعضای خانواده CMS ها میباشد که در زمینه طراحی سایت و بهینه سازی بهترین است.

CMS چیست؟

CMS مخفف کلمه Content Management System میباشد و به معنی سیستم مدیریت محتوا.

وردپرس چیست؟

وردپرس یک CMS یا پلت فرم آماده ای است که بر روی هاست ما سوار میشود تا ما به کمک آن بتوانیم محتویات سایت خود  از قبیل عکس و فیلم و … را در سایت خود مدیریت نمائیم.یعنی بتوانیم آن ها را در سایت خود اضافه و یا پاک کنیم و تغییرات لازم بر محتوای سایت خود را از این طریق انجام دهیم.

محبوب ترین CMS جهان

از نکته هایی که درباره طراحی سایت وردپرس میتوان بیان کرد میزان پیشرفت آن و میزان استفاده آن به عنوان سیستم مدیریت محتوا در میان کاربران است.

قابلیت فروشگاهی شدن و سایر قابلیت ها باعث افزایش محبوبیت WP شده است.

بی دلیل نیست که این سیسیتم یعنی WordPress محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای دنیاست زیرا کار با آن ساده و پر بازده است.و هر روز نسخه های فراوانی از افزونه های آن در سراسر جهان منتشر میشود تا امکانات بیشتری را به کاربران وردپرس ارائه دهند.

ضمن این که دسترسی به این سیستم کاملا رایگان است و بدون نیاز به دانش زبان های کد نویسی و تجربه قبلی در کمترین زمان سایت خود را راه اندازی نمائید.

CMS های زیادی در دنیا وجود دارند که میتوان به:

WIX,JOOMLA,DRUPAL و … اشاره کرد که بیشتر آن ها به صورت رایگان در اختیار کاربران است.

اما این موضوع که وردپرس هم خوانی بیشتری با گوگل دارد چون پایه و اساس وبلاگی داردو ساختاری نوشتاری باعث شده تعداد افراد بیشتر خواهان راه اندازی با وردپرس باشند.

الزام در آموزش

به علت رایگان بودن نباید فریب آن را خورد ,به دلیل آنکه نحوه صحیح استفاده از وردپرس نیاز به ساعت ها آموزش دارد که تهران وردپرس این بستر را برای شما کاربران عزیز فراهم نموده است.از آغاز این مسیر یعنی خرید دامنه تا آخرین مرحله,کنار شمائیم.
جهت آگاهی از زمان کلاسهای تهران وردپرس  با ما تماس حاصل نمائید.

پیش از بیان هر مطلبی در مورد طراحی سایت و بهینه سازی دو فرضیه درباره شما وجود دارد :

۱.شما دارای یک سایت هستید.

۲.شما قصد راه اندازی یک سایت را دارید.

اگر وب سایت دارید و تا امروز در نتایج گوگل در صفحات نخست قرار ندارید اصلا تعجبی ندارد. چون شما سایت خود را برای موتور های جست و جو سئو و بهینه سازی نکرده اید و اگر هم هنوز سایتی را راه اندازی نکرده اید از شما دعوت میشود متن زیر را مطالعه نمائید.

SEO یا سئو (بهینه سازی برای موتورهای جست و جو)

SEOمخفف کلمه Search Engine Optimization  می باشد و در واقع مجموعه اقداماتی است که داخل یا خارج از سایت انجام می شود که در کلمه کلیدی خاصی که مورد نظر ما است در موتورهای جست و جو مانند گوگل در لینک ها ی نخست قرار بگیرم .

چرا سئو و بهینه سازی نیاز است؟

سئو فرایندی است که به مرور انجام می گیرد و نتایج آن به مرور دیده می شود ; البته که در خیلی از هزینه ها از جمله تبلیغات فیزیکی یا دیجیتالی کاهش را خواهیم داشت ; چرا که کاربر یا مشتری هدف ما برای رفع نیاز خود به موتورهای جست و جو مراجعه می کند و خدمت یا کالای مورد نظر خود را جست و جو میکند درنهایت خرید خود را به احتمال فراوان در نتایجی که در  لینک های ظاهر شده در صفجه نخست میبیند انجام میدهد.

الگوریتم های گوگل و اثر آن در سئو و بهینه سازی

قطعا قضیه به این سادگی نیست که با چند حرکت ساده در سئو داخلی و سئو خارجی سایت خود در رتبه های نخست قرار بگیریم زیرا کلیه این اقدامات باید طبق ۲۰۰ الگوریتمی باشد که گوگل آن را ارائه میدهد و طبق الگوریتم های گوگل است که سایت ها رتبه بندی میشوند .اگر درست اقدام کرده باشیم پس از جست و جوی آن کلمه کلیدی ,توسط کاربر, سایت ما در صفحات نخست در اختیار کاربر قرار میگیرد,تا احتمال مراجعه کاربر به سایت ما نسبت به رقبا را به مقدار بسیار زیادی افزایش دهد.

پنالتی یا جریمه گوگل

اگر ربات های گوگل,که آن ها هم طبق الگوریتم و زمان بندی خاصی وارد سایت ما میشوند تا تمامی اطلاعات سایت ما را مورد بررسی قرار دهند تا با توجه به رعایت الگوریتم های موجود اطلاعات را در اختیار کاربران قرار دهند , متوجه این نکته شوند که ما در یکی از این الگوریتم ها زیاده روی کرده ایم ما را جریمه میکند وسقوط در نتایج را تجربه میکنیم.مثلا زیاده روی در استفاده از کلیدواژه.