دامنه سایت

دامنه سایت

دامنه سایت چیست؟

اگر قصد راه اندازی یک سایت را دارید در ابتدا باید بدانید دامنه سایت چیست؟

نام دامنه چیست؟

با دقت این تصویر را به خاطر بسپارید . چرا که دامنه از اجزای زیر تشکیل شده است.

همانطور که در تصویر مشاهده مینمائید دامنه شما از ۳ قسمت Prefix و Sub-domain و نام دامنه یا همان Domain Name تشکیل شده است.

 

زیردامنه

 

زیر دامنه سایت چیست؟

زیر دامنه در واقع به خودی خود زیر مجموعه دامنه است و پیش از نام دامنه می آید.
مثلا :

dl.tehranwordpress.com یک زیر دامنه از دامنه اصلی یعنی tehranwordpress.com است که در Cpanel که در مقالات آتی به آن اشاره خواهیم کرد تنظیماتش انجام می شود و شما میتوانید برای دامنه ی سایت خود زیر دامنه های مورد نظر را بسازید.

 

پارک دامنه

پارک دامین سایت چیست؟

اگر فرض بگیریم نام دامین شما tehranwordpress.com است و کاربر tehranwordpress.ir را به اشتباه در قسمت Url وارد نماید و اگرشما نام دامنه  tehranwordpress.ir را ثبت کرده باشید و آن را به دامین اصلی یعنی tehranwordpress.com  پارک کرده باشید در آن صورت کاربر به صفحه tehranwordpress.com رجوع داده میشود.
روت و ریشه فایل های دامین هایی که در دامنه اصلی پارک شده اند همان اطلاعات و فایل های tehranwordpress.com است.

چگونه یک نام دامنه مناسب انتخاب نمائیم؟

هنوز هم نمیتوان به قطع گفت که آیا نام دامین تاثیر مستقیم بر سئو یک سایت و افزایش رتبه یک سایت دارد یا نه اما توصیه می شود موارد ذیل در نظر گرفته شود:

۱.انتخاب کلمات به یاد ماندنی تا مخاطب همیشه در کمترین لحظه او را به یاد آن خدمت بندازد. مانند دیوار – دیجی کالا و …که یادآور آگهی کاغذی روی یک دیوار و یا کالاهی دیجیتالی می باشد.

۲.استفاده از اسم رنگ ها و میوه ها و…

۳.استفاده از ترجمه انگلیسی برای انتخاب نام دامنه

۴.استفاده حداکثر ۱۳ – ۱۲ کارکتر

۵.عدم استفاده از اعداد

۶.عدم استفاده از مخفف کلمات

۷.استفاده از اسامی ابزار و وسایل کار

۸.استفاده از کلید واژه در نام دامنه

و…

ترجیح دامنه با کدام است؟

هنگامی که در گوگل یا هر موتور جست و جوی دیگر کلمه خرید و فروش دامنه را جست و جو نمائید شرکت های زیادی می بینید که خدمات دامنه را به شما ارائه می دهند.
دقت نمائید از شرکت های معتبر دامنه خود را تهیه نمائید.

اما نکته اینجاست:

در انتخاب نام دامنه ی مورد نظر خود پس از اطمینان از این که شرکتی که قصد خرید دامنه از آن را دارید ; اگر دامنه  COM برای نام دامنه شما آزاد بود بنا به دلایل الگوریتم های سئو و دیگر عوامل برای شما در الویت باشد.
البته این به این معنی نیست که سایر دامنه ها کاربردی نیستند در بعضی موارد کاملا بالعکس میباشد.مثلا اگر شما یک کمپانی باشید توصیه می شود دامنه سایت خود را CO که مخفف کلمه Company است استفاده نمائید.

چگونه نام دامنه ir تهیه نمائیم؟

خرید دامنه ir کمی متفاوت تر از خرید سایر دامنه ها می باشد. برای این منظور وارد سایت nic.ir می شوید و با توجه به این که یک شخص حقیق یا حقوقی هستید اطلاعات مربوطه را تکمیل می نمائید.

پس از تکمیل برای شما یک شماره ایرنیک  ارسال می گردد که پس از آن می توانید به سایت هایی که خدمات فروش دامین دارند مراجعه نمائید و آن شماره را هنگام ثبت دامین خود وارد نمائید و فرآیند خرید خود را تکمیل نمائید.

چند نکته درباره دامین یا همان دامنه:

۱.دامنه ها منحصر به فرد و اختصاصی می باشند.

۲.خرید دامنه ها سالیانه می باشد ولی امکان خرید ۵ ساله دامنه ir نیز فراهم است.

۳.شما برای سایت خود جز هاست به دامنه هم نیاز خواهید داشت پس اگر در ابتدای کار خود هستید توصیه می کنیم هاست و دامنه را از یک شرکت تهیه نمائید.

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

شاید به مطالب زیر هم علاقه مند باشید