فهرست و منو در وردپرس

فهرست و منو

آموزش فهرست و منو در وردپرس

فهرست و منو در وردپرس از مهم ترین ابزاری هستند که می توانند در ایجاد لینک های داخلی موثر باشند. کاربرد فهرست در وردپرس محدودیتی ندارد و شما
می توانید لینک های فراوانی را از این طریق ایجاد نمایید.

نکته قابل توجه در خصوص ساخت فهرست و منو در وردپرس این است که پیچیدگی بیش از اندازه و استفاده بدون برنامه از آن ها در برخی مواقع می تواند کاربران را سردرگم نموده و تاثیری منفی بر عملکرد سایت بگذارد.

چراباید در وردپرس منو ساخت

ساخت فهرست در وردپرس می تواند به شکل گسترده ای انجام گیرد به گونه ای که علاوه بر فهرست اصلی شما می توانید از منو ها برای معرفی محصولات، بخش مقالات یا اخبار یا هر بخش دیگری از سایت که قابلیت فهرست بندی داشته باشد استفاده نمایید.

نکته قابل توجه در این بخش این است: که ساخت این موارد بسیار آسان بوده و نیازی به دانش خاصی ندارد. در واقع وردپرس این امکانات به گونه ای طراحی نموده که همه افراد بتوانند به آسانی از آن ها برای توسعه سایت های خود بهره ببرند. استفاده از فهرست و منو در وردپرس علاوه بر مزیت های فنی و تکنیکی می تواند از دیدگاه مدیریتی نیز دارای مزایای فراوانی باشد.

به طور کلی مدیریت محتوای فهرست بندی شده برای مدیران سایت بسیار ساده تر خواهد بود. علاوه بر این کنترل لینک های داخلی در این شرایط نیز به سهولت انجام می پذیرد که تاثیر فراوانی بر سئو سایت و عملکرد آن برای مخاطبان خواهد داشت.

ویژگی های ساخت فهرست و منو در وردپرس

اگر بخواهیم به شکلی جامع به موضوع طراحی و ساخت فهرست در وردپرس نگاه کنیم می توان ویژگی های فراوانی را برای آن عنوان نمود. اولین و مهم ترین ویژگی ساخت فهرست در وردپرس سهولت انجام کار و ساخت آسان انواع فهرست و منو در بخش های مختلف سایت است.

قرار دادن لینک در فهرست

شما می توانید به آسانی انواع لینک های داخلی و خارجی مورد نظر خود در قالب فهرست در وردپرس ایجاد نمایید و همچنین می توانید برای این لینک ها از تگ نو فالو (nofollow) استفاده نمایید.

فهرست و منو در وردپرس

زیر منو

علاوه بر این وردپرس این قابلیت را در اختیار کاربران و طراحان قرار داده تا بتوانند آیکون های مورد نظر خود را به لینک های موجود در فهرست و منو در وردپرس اضافه نمایند. شما به عنوان یک طراح، در ساخت فهرست در وردپرس محدودیتی برای تعیین زیر منو ها ندارید و همچنین می توانید برای هر فهرست به صورت جداگانه نام مشخصی را انتخاب نمایید.

CSS در منو

این موضوع می تواند به طراحان کمک نمایند تا از منو در وردپرس در بخش های مختلف سایت استفاده نمایند. موضوع قابل توجه در بخش طراحی فهرست و منو در وردپرس این است که شما می توانید CSS جداگانه ای برای هر یک از لینک ها تعریف نمایید و به این ترتیب دست طراحان برای انجام طراحی های زیبا باز تر خواهد بود.

در نهایت شما می توانید در ساخت فهرست در وردپرس از امکان باز شدن لینک ها در صفحه های جداگانه استفاده نمایید.

نحوه ساخت فهرست در وردپرس و تنظیمات مورد نیاز آن

قدم اول

برای ساخت منو در وردپرس باید از قسمت مدیریت وارد منوی نمایش شده و گزینه فهرست ها را باز کنید. در نظر داشته باشید ممکن است قالب وردپرسی که شما انتخاب کرده باشید از این قابلیت پشتیبانی نکند.

هنگامی که گزینه ساخت منو را انتخاب نمودید در صورتی که از قبل فهرستی ساخته باشید در این بخش نمایش داده می شود و شما می توانید با انتخاب آن محتویات موجود در آن را بررسی نمایید.

اما در صورتی که می خواهید فهرستی جدید بسازید و یا این که تا کنون فهرستی نساخته اید، باید در ابتدا نامی برای فهرست در وردپرس خود در نظر بگیرید. این نام باید بر اساس هدف اصلی ساخت منو باشد.

قدم دوم

طراحی فهرست و منو در وردپرس

در این مرحله فهرست شما آماده است و نوبت به سایت منو ها می رسد. شما به طور خودکار به بخش تنظیمات منو ها هدایت می شوید.
در این بخش امکاناتی برای کاربران در نظر گرفته شده است که بر اساس نیاز خود از آن ها استفاده خواهند نمود.

شما می توانید لینک های جدیدی برای منو خود تعریف کنید، حتی می توانید تعیین کنید صفحات جدید که در آینده به سایت اضافه می کنید به صورت خود کار در این فهرست قرار داده شود.
در خصوص محل نمایش فهرست ساخته شده، وردپرس گزینه ای را در این بخش در نظر گرفته است که از طریق آن می توانید محل قرار گیری فهرست را به عنوان منو اصلی یا یکی از منو های فرعی مشخص نمایید.

قدم سوم

بعد از انجام تنظیمات مورد نظر لازم است فهرست را ذخیره نمایید. پس از این مرحله نوبت به اضافه کردن لینک های به فهرست ساخته شده می رسد. در این بخش می توانید برگه ها، دسته ها یا پیوند های دلخواه را انتخاب کرده و به فهرست اضافه کنید.

باید در نظر داشته باشید بسته افزونه های وردپرسی که مورد استفاده قرار داده اید می توانید به این گزینه و یا گزینه های بیشتری دسترسی داشته باشید. با انتخاب هر یک از این موارد می توانید عناوینی که باید در سایت نمایش داده شوند را نیز انتخاب نمایید.

نکته:

در ساخت فهرست و منو در وردپرس همچنین به شما این قابلیت داده شده تا ساختار بندی منو ها را با استفاده از drag کردن به آسانی انجام دهید.

طراحی فهرست در وردپرس

همان طور که می دانید در وردپرس افزونه های فراوانی برای انجام بهینه کار ها در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. برخی از این افزونه ها به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده شده است اما برای برخی دیگر با هزینه کنید.

در هر دو صورت استفاده از این افزونه می تواند به روند توسعه سایت شما کمک فراوانی نماید. یکی از این افزونه ها Max Mega Menu است که به شما این قابلیت را می دهد تا منو های خود را به صورت آبشاری در سایت قرار دهید.

با استفاده از این افزونه شما می توانید علاوه بر ساخت منو ها آبشاری، منو هایی رسپانسیو برای نمایش در گوشی های هوشمند و تبلت ها با اندازه های مختلف صفحه نمایش طراحی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

شاید به مطالب زیر هم علاقه مند باشید