پانزده الگوریتم مهم گوگل

فرض کنید شما جای گوگل بودید؟چگونه و بر چه اساسی رتبه بندی سایت ها را انجام می دادید؟ الگوریتم های گوگل به همین منظور طراحی شده اند و روز به روز هم در حال تکمیل می باشند و هر چند وقت یک بار در حال به روز رسانی می باشد.

چرا الگوریتم های گوگل؟

چرا باید برای سئو سایت خود با الگوریتم های گوگل آشنایی داشته باشیم؟

همانطور که در مقالات قبلی اشاره داشتیم تعداد زیادی الگوریتم گوگل وجود دارد.حدودا ۲۰۰ الگوریتم گوگل وجود دارد.

برای این که شما  سئو خوبی داشته باشید باید سعی کنید همه آن الگوریتم ها رو رعایت کنید و در عین حال در این الگوریتم ها پنالتی نکنیم تا از طرف گوگل جریمه نشویم و افت رتبه عاقبت تلاش های ما در سایتمان نشود.

اگر می خواهیم که نسبت به سایر رقبا رتبه بهتری در گوگل داشته باشیم باید این الگوریتم ها که برای بررسی شدن یک سایت توسط موتورهای گوگل طراحی شده اند ,را تا می توانیم رعایت کنیم که نهایتا به مرور زمان رتبه رقیب را به خود متعلق کنیم.

گوگل

البته به روز رسانی اطلاعات و دانش خود در مورد این الگوریتم ها ضروری می باشد زیرا دائم در حال تکمیل شده می باشند.

پانزده الگوریتم مهم گوگل

الگوریتم های گوگل

۱٫Page Rank

این اولین الگوریتم رسمی گوگل می باشد که در سال ۱۹۹۶ منتشر شد . این الگوریتم بر اساس تعداد و کیفیت لینک ها (که در مقالات آتی برای شما شرح خواهیم داد) به یک صفحه برای رتبه بندی از اهمیت زیادی برای سایت بر خوردار می باشد.

الگوریتم PR عددی بین صفر تا ده میباشد و معمولا هر ۶ ماه به روز رسانی می شود.

عملکرد این الگوریتم بدین گونه است که میزان لینک های ورودی به سایت را بررسی می کند.حال هر چه لینک های ورودی به سایت ما بیشتر باشد نمره PR ما نیز بیشتر می شود و ما در رتبه بهتری قرار می گیریم.
ما با سایت های دیگر در کلمات کلیدی مشترکی در حال رقابت می باشیم و هر چه لینک هایی که ورود به سایت ما بیشتر باشد منجر به این خواهد شد که موتور های گوگل متوجه محبوبیت سایت ما شود و ما را در رتبه بهتری قرار  دهد.
آخرین نکته مهم و ضروری در این بخش این است که , بک لینک هایی(در مقالات آتی بیشتر درباره بک لینک شرح خواهیم داد)که ما برای سایت خود به وجود می آوریم , از کیفیت و اهمیت متفاوتی بر خوردار می باشند.هر چه کیفیت لینک ها بهتر باشد رتبه ما افزایش خواهد داشت.
(دانلود نوار ابزار محاسبه PA که فقط در گوگل کروم قابل اجرا است و با وی پی ان البته .دانلود)

پیج رنک

۲٫پاندا گوگل

یکی از جذاب ترین الگوریتم های گوگل همین الگوریتم پاندا گوگل می باشد چرا که به کیفیت محتوا توجه دارد. این الگوریتم در سال ۲۰۱۱ معرفی شد و از فامیلی یکی از مهندس های مطرح شرکت گوگل برداشته شد.
اگر شما از سایر سایت ها مطالبی رو کپی کنید و در سایت خود منتشر کنید الگوریتم پاندا متوجه آن خواهد شد و گوگل شما رو جریمه خواهد کرد و به رتبه پائین تر خواهد فرستاد.
در واقع گوگل با ارائه این الگوریتم از اینکه دیگران با قرار دادن کلمات کلیدی در سایت خود قصد فریبش را داشتند را جلوگیری کرد و می کند. ضمن آن که این لینک ها در همان کلمه کلیدی در آن صفحه جریمه می شوند و به رتبه های پائین تر سقوط می کنند.
اما از این الگوریتم می توان به نحو درست استفاده نمود و از این تهدید به عنوان فرصت استفاده کرد و محتوای بکر تولید کرد تا از پاندا که الگوریتمی حساس می باشد امتیاز مثبت گرفت.
با اصلاح محتوای قدیمی خود که این الگوریتم در آن رعایت نشده است نیز می توانید این اشتباه را جبران نمائید.

چند نکته مهم که باید در مورد الگوریتم پاندا گوگل رعایت کرد:

۱٫رعایت نسبت تبلیغات به متن در یک صفحه.
(همانطور که شما از تبلیغات زیاد در سایت ها آزرده خاطر می شوید پاندای گوگل نیز چندین برابر آزرده می شود و گوگل آن سایت ها را جریمه می کند.)
۲٫باید دقت کرد نباید مطلبی را ناقص در سایت خود قرار دهیم, این مورد هم نیز باعث ناراحتی پاندای گوگل می شود.
۳٫سعی کنید هرگز محتوای بی ارتباط با سایت خود را در سایت خود قرار ندهید.
۴٫سعی کنید هرگز از تکرار کردن محتوای سایت خود برای مخاطب پاندای گوگل رو خشمگین نکنید.
۵٫مطالب حتی به صورت پراکنده از سایت های دیگر کپی نباشد.

الگوریتم های گوگل پاندا

۳٫الگوریتم پنگوئن گوگل

یکی دیگر از الگوریتم های مطرح گوگل الگوریتم پنگوئن می باشد که اولین بار در سال ۲۰۱۲ منتشر شد.
هدف نزول سایت هایی در رتبه بندی گوگل بود که قوانین گوگل وب مستر(در مقالات آتی بیتشر درباره گوگل وب مستر یا سرچ کنسول توضیح خواهیم داد)را رعایت نکرده اند.

از مواردی که باعث خشم پنگوئن ها و جریمه شدن توسط آنها می شود میتوان به موارد ذیل اشاره داشت:

۱٫تولید محتوا خودکار
۲٫مخفی کردن متن پشت عکس
۳٫افراط در استفاده کلید واژه ها
۴٫خرید بک لینک
۵٫و…

اگر احتمالا سایت ما توسط پنگوئن ها جریمه شده باشد باید لینک هایی که به صورت جعلی داده ایم را پاک کنیم و محتوای خود را اصلاح کنیم و به مرور زمان این جریمه را از بین ببریم.
نکته مثبت در این الگوریتم این است که در گذشته کل سایت تحت تاثیر قرار می گرفت و کل سایت جریمه می شد اما امروزه پنگوئن ها جزئی نگر شده اند و فقط صفحاتی که در آن جریمه شده ایم تاثیر می پذیرند.

الگوریتم های گوگل پنگوئن

۴٫الگوریتم پیج لی اوت

همه چیز واضح و روشن است !!! به اندازه تبلیغ کنید و به جا.
این الگوریتم زمانی که هنوز سایت اسکرول نشده محاسبه می شود.

اگر در سایت بیش از انداز و در مکان های زیادی آگهی و تبلیغات داشته باشد هم توسط این الگوریتم جریمه می شوید هم اینکه نرخ خروج سایت خود را افزایش می دهید.
یعنی وقتی کاربر وارد سایت شما می شود و با صفحه ای پر از آگهی رو به رو می شود به سرعت از سایت شما خارج می گردد.

ضمن آن که گوگل هم به خاطر رعایت نکردن الگوریتم لی اوت شما را به رتبه های پائین تر نزول خواهد داد.پاپ آپ ها و هر گونه آگهی را نیز شامل می شود.
اسلایدر ها شامل این الگوریتم نمی شوند .

۵٫الگوریتم کبوتر گوگل

این الگوریتم در سال ۲۰۱۴ منتشر شد و اهمیت کلید واژه ها در این الگوریتم در خدمت یا محصولی است که کاربر در نزدیکی خود آن را جست و جو می کند.

بنابر این لوکال سئو یا سئو محلی اهمیت ویژه ای دارد.
احتمال زیاد باید گفت گوگل از طریق IP کاربر متوجه موقعیت وی می شود تا نتایج را در اختیارش قرار دهد که مثلا فلان رستوران یا کافی شاپ که به فرض کلمه مورد نظرش بوده است دقیقا در کجای نزدیکی شما قرار دارد؟
ثبت کردن آدرس و اطلاعات کسب و کار توسط صاحب سایت در گوگل و همچنین قرار دادن گوگل مپ در سایت می تواند به الگوریتم کبوتر کمک کند تا سایت مربوط به کسب و کار خود را که کاربر در جست و جوی آن بوده است را در اختیارش قرار دهدتا ما سهم خود را از این امتیاز از دست ندهیم.حتی نگارش آدرس به صورت متن در سایت هم از دید کبوتر پنهان نخواهد بود.
این الگوریتم هرگز ما را جریمه نخواهد کرد.

الگوریتم پرنده

۶٫مرغ مگس خوار

این الگوریتم بسیار سریع و دقیق عمل می کند و در سال ۲۰۱۳ نخستین بار بود که معرفی شد. به شخصه علاقه خاصی به این الگوریتم دارم چرا که یه جورائی به سلطه کلیدواژه محور بودن محتوا پایان داد و شروعی بر اهمیت مفهوم گرائی بود.
با ذکر یک مثال این برای شما قابل فهم تر خواهد شد:
فرض کنید در گوگل در جست و جوی کلید واژه ی کفش می باشید. هنگامی که در جعبه جست و جوی گوگل در حال تایپ کردن هستید الگوریتم مرغ مگس خوار به سرعت وارد عمل می شود و کلماتی مانند کفش مردانه-کفش زنانه-کفش فروشی و … را پیشنهاد می دهد.

جذابیت این الگوریتم در این است که اگر هنگام جست و جو غلط املائی داشته باشد به شما می گوید آیا منظور شما این بوده است؟؟
مثلا شما به جای کفش فروشی کلمه کف فروشی را جست و جو نمائید گوگل از شما می پرسد آیا منظور شما کفش فروشی می باشد؟؟؟

الگوریتم مرغ مگس خوار

۷٫Rank Brain

این الگوریتم در سال ۲۰۱۵ منتشر شد.این الگوریتم شباهت عجیبی با الگوریتم مرغ مگس خوار دارد.وقتی گوگل متوجه شد که درصدی از نتایجی که کاربران در جست و جوی آن هستند برایش جدید و تازه هستند به این فکر افتاد تا این مسئله را حل نمایند.
برای حل این مسئله گوگل از هوش مصنوعی کمک گرفت.

این الگوریتم کمک می کند , وقتی  کلمه ای که کاربر جست و جو می کند و گوگل نخستین بار با آن رو به رو شده است , با توجه به معنای کلمه و تشابه کلمات آنها را کنار هم قرار  دهد و سعی می کند نیاز کاربر را پیش بینی کند و در اختیارش بگذارد.

این هوش مصنوعی توان تشخیص کلمات ربط و اضافه را نیز دارد و آن ها در نتایج در نظر نمی گیرد.

سومین فاکتور مهمی که گوگل به آن توجه می کند همین الگوریتم است.

عواملی اثر گذار بر این الگوریتم:
۱٫نرخ کلیک بر سایت ما در نتایج گوگل نسبت به سایر رقبا

۲٫نرخ خروج افراد مراجعه کننده به سایت ما
۳٫نرخ ماندن کاربر در یکی از صفحات سایت ما نسبت به سایر رقبا
و…

۸٫Mobilegeddon

در سال ۲۰۱۵ الگوریتمی عرضه شد که بسیار حائز اهمیت است.این الگوریتم با توجه به موبایل فرندلی بودن (واکنش گرا بودن و بهینه بودن سایت در موبایل ها و تبلت ها) سایت را بررسی می کند.
شاید با این مورد بر خورده باشید نتیجه ای که گوگل بر روی کامپیوتر به شما نمایش می دهد با نتیجه ای که شما دقیقا در همان کلید واژه بر روی تبلت یا موبایل خود آن را جست و جو نموده اید متفاوت است; دلیل این موضوع وجود همین الگوریتم است.
گوگل سایت هایی که موبایل فرندلی نیستند و کد نویسی بهینه برای نمایش را نداشته اند از نتایج موبایل ها و تبلت ها حذف می کند. و این یک فاجعه است .
چرا که امروزه بیشترین درصد بازدید سایت ها از طریق موبایل و تبلت انجام می شود و از دست دادن این مخاطبان یعنی کاهش درامد محسوس.پس به این الگوریتم توجه ویژه تری داشته باشید.

موبایل فرندلی

۹٫Page Speedسایت

یکی از الگوریتم هایی که باعث افزایش رتبه ما در میان رقبایمان می شود الگوریتم افزایش سرعت لود سایت یا صفحات سایت ما می باشد.
اگر سرعت لود یک صفحه از حد نرمال (بر اساس میانگین سرعت اینترنت آن منطقه) طول بکشد باعث ایجاد نا رضایتی کاربر می شود و از آن خارج می شود.

توصیه می کنیم بر خلاف گفته ها و مقالاتی که در اندک منابع, سرعت لود سایت را در رتبه بندی سایت کم اثر می دانند, به شدت به این موضوع اهمیت دهید.

ابزارهای زیادی برای بررسی سرعت سایت وجود دارد که می توانید برای افزایش سرعت خود از آن کمک بگیرید ولی ما سایت رایگان Gtmetrix را به شما پیشنهاد می نمائیم.

سرعت لود سایت

۱۰٫اثر گزاری SSL بر سئو

اگر توجه کرده باشید برخی سایت ها با پروتکل های HTTP شروع می شوند و برخی با HTTPS.
همین موضوع به احتمال سوال خیلی از شما دوستانم می باشد.
HTTPS مخفف کلمه Hyper Text Transfer Protocol Secure و به معنی ایمن سازی و رمزنگاری تبادل اطلاعات در فضای وب می باشد. همین امر باعث ایجاد تمایز بین سایت هایی که SSL وب سایت خود را راه اندازی کرده اند با سایت هایی که هنوز HTTP است شده است.

بیشتر شرکت هایی که شما از آن هاست خود را تهیه می نمائید گواهی SSL را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهند و فقط فرآیند فعال سازی را از طریق پشتیبانی یا آموزش سایت میزبان قدم به قدم باید انجام دهید.

۱۱٫گورخر

همانطور که می دانید برخی از سایت ها قابلیت فروش گاهی بودن را دارند و ممکن است با سایر رقبای خود در فروش محصولی مشابه در حال رقابت باشد.

چند نکته باعث رتبه بندی در سایت های فروشگاهی می شود همین الگوریتم است. گوگل به شدت در حال بررسی سایت هایی است که از طریق این سایت ها اقدام به کلاه برداری می کنند و از آنجا که کاربران از بالاترین اهمیت برای گوگل برخوردار هستند این الگوریتم به مواردی چون:

SSL یک سایت-واکنش گرا بودن فروشگاه-QR و بار کد داشتن برای محصولات-آدرس و صفحه تماس-مقایسه با سایر سایت های مشابه-کاهش فرایند خرید و …

تمرکز دارد.

۱۲٫کافئین

این الگوریتم مانند الگوریتم مرغ مگس خوار و رنک برین عمل می کند و مبنا بر اساس کلمات سرچ شده می باشد.ولی تفاوت عمده ای که این الگوریتم با مرغ مگس خوار و رنک برین دارد این است که تمرکز این الگوریتم بر روی جست و جو در شبکه های مجازی معتبر مانند اینستاگرام-لینکدین-فیسبوک-یوتیوب و … است.

باید در نظر داشته باشید یکی از مهمترین عوامل اثر گذار بر سئو فعالیت در شبکه های مجازی می باشد که شامل هشتگ ها-کلیدواژه ها-پاسخ دادن به کاربران و… می باشد.

لینکدین به طور میانگین حدود ۷۰ درصد بر کسب و کار شما اثر گذار است.

گوگل کافئین

۱۳٫Pay Day Loan

قطعا برای شما پیش آمده است که در گوگل به دنبال چیز خاصی می گشته اید و نهایتا در گوگل نتایج مربوط به آن را یافته اید ولی به محض اینکه وارد آن سایت شده اید با محتوایی متفاوت با چیزی که شما به دنبالش بوده اید را یافته اید که هیچ ربطی به موضوع جست و جوی شما را نداشته است.
برخی سایت ها برای آنکه نرخ کلیک خود را افزایش دهند ,در محتوای خود از کلیدواژه هایی که پر جست و جو هستند استفاده می کنند تا مخاطب را از این طریق فریب دهند و او را ناچار به کلیک نمایند.

این الگوریتم برای مبارزه با این پدیده در سال ۲۰۱۳ ارائه شد.

۱۴٫Page Authority و Domain Authority

این الگوریتم  قدرت و بزرگی یک دامنه و یا صفحات سایت شما (به صورت صفحه به صفحه) را بررسی می نماید.هر چه PA و DA سایت شما بالاتر باشد (بین صفر تا صد) سایت شما از دید گوگل ارزش بیشتری دارد و رتبه بهتری را به شما تعلق می دهد.

این بزرگی از کیفیت محتوا گرفته تا کیفیت لینک ها رو مورد بررسی قرار می دهد. سایت MOZ.COM این امکان را برای شما فراهم آورده است تا این فاکتور ها برای سایت خود و سایت رقیب را بررسی نمائید.

۱۵٫دزد دریایی

این الگوریتم جهت حق کپی رایت از طرف گوگل در سال۲۰۱۲ ارائه شد. هدف از ارائه این الگوریتم مبارزه با سایت هایی بود که بدون اجازه از صاحب سایت مطالب وی را در سایت خود منتشر می کردند.

صاحبان محتوا که از آنها دزدی شده است از طریق DMCA می توانند برای احقاق حق خود از سایت خاطی شکایت نمایند.البته این موضوع با توجه به شرایط تحریم و … به صورت مستقیم عملیاتی نیست.

این مقاله ( ۱۵ الگوریتم مهم گوگل)  نیز به روز رسانی و تکمیل خواهد شد…

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمائید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.