تاثیر SSL در سئو سایت

فهرست این مقاله

SSL در سئو سایت

 اس اس ال

­ SSL در سئو سایت بسیار مهم بوده و می تواند موجب بهبود رتبه بندی سایت شود. (مقاله افزایش بازدید سایت را مطالعه نمائید)
SSL در واقع مخفف عبارت Secure Sockets Layer می باشد.
برای آن که با مزیت های استفاده از SSL در سئو سایت آگاه شوید لازم اطلاعاتی اولیه در خصوص HTTPS و SLL داشته باشید. در واقع این دو واژه نمایان گر امکان اتصال امن برای کاربران اینترنت هستند.


در نظر بگیرید روزانه چند کاربر اینترنت اطلاعات خود را وارد سایت های مختلف کرده تا بتوانند از امکانات و خدمات آن ها استفاده نمایند. حتی برای خرید های اینترنتی نیز وجود یک اتصال امن امری ضروری تلقی می گردد. به بیان ساده تر HTTPS روشی است که با استفاده از رمز گذاری های مشخصی رابط بین کاربران اینترنت و سرور اصلی سایت ها می باشد.
رمز گذاری هایی که در انتقال داده ها توسط HTTPS انجام می شود باعث می شود امکان هک کردن سایت ها به حداقل برسد. اما این که سرور ها اعلام کنند که از HTTPS استفاده می کنند به تنهایی نمی تواند باعث ایجاد اطمینان در کاربران شود.
بر همین اساس گواهینامه SSL صادر می شود تا نشان دهنده صحت ادعای سرور در خصوص استفاده از HTTPS باشد. گاهی اوقات ممکن است با پیام های هشدار از سمت مرورگر ها در هنگام اتصال به یک وب سایت مواجه شده باشید.  علت این هشدار ها عدم اطمینان از وجود گواهینامه SSL است.

نقش SSL در سئو سایت

بررسی اثر SSL در سئو سایت

همان گونه که اشاره شد SSL در سئو سایت می تواند نقش مهمی داشته باشد. در واقع SSL توانسته یکی از مهم ترین فاکتور هایی که برای گوگل (آشنایی با الگوریتم های گوگل ) دارای اهمیت است را تامین نماید. فاکتور امنیت کاربران که می تواند منجر به بهبود رتبه سایت شود  با وجود SSL و استفاده از پروتکل امن HTTPS تامین می شود.
با توجه به اهمیت نقش SSL در سئو سایت از سال ۲۰۱۴ گوگل توجه ویژه ای به آن نموده و اعلام کرد سایت هایی که این قابلیت را داشته باشند در مقایسه با سایت های مشابه در رده های بالاتری قرار خواهند گرفت و در رتبه بندی گوگل جایگاهی مناسب تر را از آن خود خواهند نمود.
معمولا این تفاوت در حدود ۵ درصد است که می توان آن را عاملی مهم و اثر گذار قلمداد نمود. اما نکته ای که وجود دارد این است که استفاده از این پروتکل امن تنها منجر به بهبود مستقیم وضعیت سئو سایت نمی شود بلکه می تواند از طرق دیگر نیز در این امر اثر گذار باشد.
هنگامی که کاربران شما از وضعیت امنیت سایت اطمینان حاصل می کنند بازدید های بیشتری از سایت صورت خواهد گرفت و کاربران بیشتری برای استفاده از خدمات شما به سایت مراجعه می کنند.
بازدید های بیشتر به معنای ترافیک بازدید بیشتر برای سایت است که این امر بدون تردید از عوامل مهمی به شمار می آِید که نشان دهنده تاثیر SSL در سئو سایت است. اهمیت اتصال امن به اندازه ای است که بر خلاف سایر الگوریتم های اثر گذار در سئو که معمولا به آسانی در اختیار کاربران قرار نمی گیرند این مورد با ذکر جزئیات بیان شده تا کاربران را به استفاده از آن و دریافت گواهینامه SSL تشویق نماید.

SSL در سئو سایت

آیا SSL در سئو سایت تاثیر منفی دارد؟

در کنار آثار مثبتی که SSL در سئو سایت دارد برخی از مشکلاتی که استفاده از آن ایجاد می کند می تواند منجر به کسب نمره منفی از موتور های جستجو و همچنین نارضایتی کاربران شود. یکی از این موارد کاهش سرعت سایت است.
علت کاهش سرعت در زمان استفاده از پروتکل امن HTTPS این است که رمز گذاری هایی است که توسط این پروتکل میان کاربران و سرور سایت صورت می گیرد.
اگر چه این کاهش سرعت چندان زیاد نیست اما در دنیای اینترنت ثانیه ها حرف اول را می زنند و سایت هایی که بیش از چند ثانیه برای بار گذاری به زمان نیاز داشته باشند نمی توانند موفق باشند.
به طور کلی برای آن که در زمان استفاده از SSL مشکلی در خصوص سئو سایت ایجاد نشود باید تنظیمات مربوط به آن را به درستی انجام دهید.
هنگامی که گواهینامه SSL را خریداری نمودید لازم است تنظیماتی را بر روی سایت و وب مستر انجام دهید.
یکی از مهم ترین این تنظیمات تغییر آدرس سایت از HTTP به HTTPS  است. همچنین باید بررسی کنید که در فایل robots.txt فایل HTTPS بلاک نشده باشد.  

تاثیر SSL در سئو سایت و نحوه تهیه آن

اگرچه با توجه به نقش SSL در سئو سایت باید اشاره کرد که هزینه های مورد نیاز برای خرید گواهینامه SSL زیاد است اما مزایای آن برای جلب اطمینان کاربران و همچنین تاثیر آن در سئو سایت به اندازه ای است که می توان خرید آن را اقتصادی به شمار آورد.
برای آن که بتوانید برای وب سایت خود گواهینامه SSL دریافت کنید باید سوالاتی را در خصوص هویت شرکت و مجموعه خود و همچنین وب سایت و نحوه فعالیت آن پاسخ دهید.
هنگامی که به این سوالات پاسخ دادید وب سرور شما دو کلید عمومی و خصوص برای شما ایجاد می کند.  اگرچه این کلید ها پنهانی هستند اما کلید عمومی نیازی به پنهان بودن ندارد.اهمیت SSL در سئو سایت
در حقیقت کلید عمومی در فایل CSR قرار داده می شود. CSR فایلی است که اطلاعات شما و همه جزئیات مربوط به آن را در خود نگهداری می کند. پیش از این مرحله شما باید این فایل را ارائه نمایید.
در این مرحله هویت شما مورد تائید قرار خواهد گرفت گواهینامه SSL برای شما صادر خواهد گردید. از این لحظه به بعد مرورگر ها وب سایت شما را به گونه ای نمایش می دهند که کاربران متوجه امکان اتصال امن شده و همین می تواند اطمینان آن را در استفاده از سایت جلب نماید.
معمولا در گواهینامه های SSL مواردی نظیر اطلاعات عنوان سایت یا همان دامنه سایت، نام شرکت یا مجموعه ای هدایت و مدیریت سایت را بر عهده دارد، آدرس دقیق شامل اطلاعات شهر و کشوری که فعالیت در آن ها انجام می شود در آن قرار می گیرد. علاوه بر این موارد یک آیتم مهم دیگر نیز در داخل این گواهینامه وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد و آن هم موضوع تاریخ اعتبار SSL و مشخصات مسئول صادر کننده آن است.

شاید به مطالب زیر هم علاقه مند باشید
ساخت بک لینک

کش کردن سایت تنها روش ممکن برای بهبود عملکرد آن است و سایت خود را با نصب W3 Cache یا Cache WP Super، کش کنید. 

ادامه مطلب »
امنیت در سایت های وردپرسی

امنیت در سایت های وردپرسی بسیار مهم است و قصد داریم با دید بیشتری نسبت به ویژگی ها وردپرس توجه کنیم .

ادامه مطلب »
ساخت بک لینک

بک لینک ( به انگلیسی Backlink ) ، همان طور که از نامش پیداست،ارجاع دادن از طریق لینک می باشد و در سئو خیلی مهم است.

ادامه مطلب »
UI و UX در وردپرس

UI و UX امروزه از پرکاربردترین و رایج ترین کلمات در حوزه تولید و گسترش طراحی وب سایت به شمار میروند.

ادامه مطلب »
ریپورتاژ آگهی

ریپورتاژ آگهی  یکی از بهترین روش های لینک سازی است که می تواند جزئی از روش های لینک سازی کلاه خاکستری و موثر باشد.

ادامه مطلب »
ابزارک ها در وردپرس

ابزارک ها در وردپرس به عنوان یکی از مهم ترین بخش ها نزد کاربران مطرح هستند. آشنایی و استفاده از ابزارک ها در وردپرس می تواند امکانات فراوانی را در اختیار مدیران یک سایت قرار دهد.

ادامه مطلب »

وردپرس در واقع یکی از اعضای خانواده CMS ها میباشد که در زمینه طراحی سایت و بهینه سازی بهترین است.

CMS چیست؟

CMS مخفف کلمه Content Management System میباشد و به معنی سیستم مدیریت محتوا.

وردپرس چیست؟

وردپرس یک CMS یا پلت فرم آماده ای است که بر روی هاست ما سوار میشود تا ما به کمک آن بتوانیم محتویات سایت خود  از قبیل عکس و فیلم و … را در سایت خود مدیریت نمائیم.یعنی بتوانیم آن ها را در سایت خود اضافه و یا پاک کنیم و تغییرات لازم بر محتوای سایت خود را از این طریق انجام دهیم.

محبوب ترین CMS جهان

از نکته هایی که درباره طراحی سایت وردپرس میتوان بیان کرد میزان پیشرفت آن و میزان استفاده آن به عنوان سیستم مدیریت محتوا در میان کاربران است.

قابلیت فروشگاهی شدن و سایر قابلیت ها باعث افزایش محبوبیت WP شده است.

بی دلیل نیست که این سیسیتم یعنی WordPress محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای دنیاست زیرا کار با آن ساده و پر بازده است.و هر روز نسخه های فراوانی از افزونه های آن در سراسر جهان منتشر میشود تا امکانات بیشتری را به کاربران وردپرس ارائه دهند.

ضمن این که دسترسی به این سیستم کاملا رایگان است و بدون نیاز به دانش زبان های کد نویسی و تجربه قبلی در کمترین زمان سایت خود را راه اندازی نمائید.

CMS های زیادی در دنیا وجود دارند که میتوان به:

WIX,JOOMLA,DRUPAL و … اشاره کرد که بیشتر آن ها به صورت رایگان در اختیار کاربران است.

اما این موضوع که وردپرس هم خوانی بیشتری با گوگل دارد چون پایه و اساس وبلاگی داردو ساختاری نوشتاری باعث شده تعداد افراد بیشتر خواهان راه اندازی با وردپرس باشند.

الزام در آموزش

به علت رایگان بودن نباید فریب آن را خورد ,به دلیل آنکه نحوه صحیح استفاده از وردپرس نیاز به ساعت ها آموزش دارد که تهران وردپرس این بستر را برای شما کاربران عزیز فراهم نموده است.از آغاز این مسیر یعنی خرید دامنه تا آخرین مرحله,کنار شمائیم.
جهت آگاهی از زمان کلاسهای تهران وردپرس  با ما تماس حاصل نمائید.

پیش از بیان هر مطلبی در مورد طراحی سایت و بهینه سازی دو فرضیه درباره شما وجود دارد :

۱.شما دارای یک سایت هستید.

۲.شما قصد راه اندازی یک سایت را دارید.

اگر وب سایت دارید و تا امروز در نتایج گوگل در صفحات نخست قرار ندارید اصلا تعجبی ندارد. چون شما سایت خود را برای موتور های جست و جو سئو و بهینه سازی نکرده اید و اگر هم هنوز سایتی را راه اندازی نکرده اید از شما دعوت میشود متن زیر را مطالعه نمائید.

SEO یا سئو (بهینه سازی برای موتورهای جست و جو)

SEOمخفف کلمه Search Engine Optimization  می باشد و در واقع مجموعه اقداماتی است که داخل یا خارج از سایت انجام می شود که در کلمه کلیدی خاصی که مورد نظر ما است در موتورهای جست و جو مانند گوگل در لینک ها ی نخست قرار بگیرم .

چرا سئو و بهینه سازی نیاز است؟

سئو فرایندی است که به مرور انجام می گیرد و نتایج آن به مرور دیده می شود ; البته که در خیلی از هزینه ها از جمله تبلیغات فیزیکی یا دیجیتالی کاهش را خواهیم داشت ; چرا که کاربر یا مشتری هدف ما برای رفع نیاز خود به موتورهای جست و جو مراجعه می کند و خدمت یا کالای مورد نظر خود را جست و جو میکند درنهایت خرید خود را به احتمال فراوان در نتایجی که در  لینک های ظاهر شده در صفجه نخست میبیند انجام میدهد.

الگوریتم های گوگل و اثر آن در سئو و بهینه سازی

قطعا قضیه به این سادگی نیست که با چند حرکت ساده در سئو داخلی و سئو خارجی سایت خود در رتبه های نخست قرار بگیریم زیرا کلیه این اقدامات باید طبق ۲۰۰ الگوریتمی باشد که گوگل آن را ارائه میدهد و طبق الگوریتم های گوگل است که سایت ها رتبه بندی میشوند .اگر درست اقدام کرده باشیم پس از جست و جوی آن کلمه کلیدی ,توسط کاربر, سایت ما در صفحات نخست در اختیار کاربر قرار میگیرد,تا احتمال مراجعه کاربر به سایت ما نسبت به رقبا را به مقدار بسیار زیادی افزایش دهد.

پنالتی یا جریمه گوگل

اگر ربات های گوگل,که آن ها هم طبق الگوریتم و زمان بندی خاصی وارد سایت ما میشوند تا تمامی اطلاعات سایت ما را مورد بررسی قرار دهند تا با توجه به رعایت الگوریتم های موجود اطلاعات را در اختیار کاربران قرار دهند , متوجه این نکته شوند که ما در یکی از این الگوریتم ها زیاده روی کرده ایم ما را جریمه میکند وسقوط در نتایج را تجربه میکنیم.مثلا زیاده روی در استفاده از کلیدواژه.